9 Sayfa-içi Tavsiye ile Google Sıralamanızı Yükseltin

Ağu 31, 2020

Arama motoru optimizasyonu uzun vadeli dönüşleri olan kompleks bir süreçtir.

Halbuki içeriğinizi yazarken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bazı pratikler vardır ki geri dönüşlerini nispeten daha hızlı alırsınız.

Bu yazıda belirttiğim başlangıç seviyesi bilgilerle Google'da üst sıralara çıkmak artık daha kolay olacaktır.


Sayfa-içi SEO

Genel Bakış ve Metodoloji


Nihai olarak tüm bu karmaşık modellemeler ve algoritmalar talep edenin, yani aramayı yapanın, ne ölçüde ve-de nerede aramasına cevap bulduğuyla ilgilidir.

O halde Google sıralamanızı etkileyecek başat etkenin içeriğin kendisi olduğunu unutmayalım. Eğer içeriğiniz iyiyse günün sonunda kazanan taraftasınızdır.


İyi bir içerik nasıl yazılır bu konunun kapsamı dahilinde değildir. Bu yazının içeriği daha çok güvenilir kaynaklardan elde ettiğimiz bilgilerdir.

Kimdir bu kaynaklar:  Google çalışanlarından gelen veya resmi olarak duyurulanlar.Bunun haricinde bağımsız olarak bir çok kişi ve kuruluş  Google sıralamalarını kapsamlı şekilde inceleyerek bilgiler paylaşmaktadır. Bunlar da değerli ve önemli bilgilerdir. Yer yer bu kaynaklardan da paylaşımlar olacaktır.

Makalenin son kısmı olan referanslar bölümünden ilgili kaynaklara ulaşabilirsiniz. Dilerim ki burada bahsedeceğim bilgi ve pratikler yeni başlayan sizler için Google'da üst sıralara çıkma konusunda yardımcı olur.

Google Sıralamanıza Olumlu Etki Sağlaycak Sayfa-İçi Faktörler Nelerdir?

alan adı ve URL

1 - Alan Adında Anahtar Kelime Kullanımı

A - Tam Örtüşme

Eğer anahtar kelimeniz alan adıyla "tam olarak" örtüşüyorsa ve de yapılan arama Google tarafından "Ticari sorgu" statüsünde tanımlanan bir aramaysa güçlü bir sıralama bonusu almanız kaçınılmaz. Bu uygulama markaların kendi marka değerlerini ön plana çıkartmaları için yapılan bir uygulamaydı, ancak sıkça suistimal edildiğinden bunun ağırlığının ciddi şekilde azaldığından bahsedebiliriz. [1] [2]

B - Kısmi Örtüşme

Hedef kelime veya söz öbeği alan adında geçtiği durum için de sıralama bonusu kazanırsınız.

Bu tam olarak örtüşme durumundan ciddi şekilde daha az etki etmesine karşın, URL'nin son kısımlarında kullanımından da fazla etkiye sahiptir. [1]

2 - URL'de Anahtar Kelime Kullanımı

Anahtar kelimenizi URL içerisinde geçirmek o sayfanın ve anahtar kelimenin ilişkisi açısından önemli bir gösterendir. [3]

Doğru URL yapısı için doğru hiyerarşik yapı kurulmalıdır. Bunun için de anahtar kelimelerimizi ve ürün/hizmetlerizi önceden doğru şekilde kategorize etmeliyiz.

Aşağıdaki örnekler URL hiyerarşi ve anahtar kelimeler arasındaki bağlantıyı göstermektedir.

URL hiyerarşisi
URL hiyerarşisi 2
URL hiyerarşisi 3

Ek olarak anahtar kelimemizi URL'nin başlangıç tarafında kullandığımız takdirde bunun pozitif etki yaratma ihtimali de muhtemel. [4]

3 - Title Etiketinde Anahtar Kelime Kullanımı

Cihazın pixel sayısına göre Google sıralamasında gözükecek karakter sayısı sınırı söz konusu.

Yaklaşık 50-60 karaktere denk geliyor bu sınır.

Bu sınırı geçmemek lazım. Resmi olarak belirtilmese de anahtar kelime öbeğini başlangıçta kullanmanın bu etkiyi arttıracağından bahsediliyor.

Kesin olarak bildiğimiz şey ise title veya meta title etiketinde anahtar kelime kullanmanın sıralamaya etkisi olduğu. [5]

Title'da anahtar kelime

4 - Başlıklarda Anahtar Kelime Kullanımı

Başlık etiketleri olan H1, H2, H3 .... H6'yı yalnızca font büyüklüğü açısından kullanmak ciddi bir eksikliktir. Başlıklar yazının içeriğinin hiyerarşik yapısını da anlatır.

Ayrıca bazı screen readerlar sayfanın sadece belirli başlıklarını tararlar.

Bu da bazı kullanıcıların sayfanızdan kaçmasına sebep olup kaçış oranını (Bounce Rate) yükseltebilir.

Google arama eşleştirme

Başlıklarda anahtar kelime öbeklerini kullanmak büyük ölçüde bir etki yaratıyor.

Başlığın semantik değeri düştükçe bu etkinin ağırlığı da düşüyor diyebiliriz.

Bu durumda en büyük etkiyi H1 etiketli başlık yaparken, en az etkiyi de H6 etiketli başlık yapacaktır. [6]

5 - Biçimlendirilmiş Yazıların Etkisi

Bold, italik, altı çizili veya büyük fontlarla biçimlendirilmiş yazıların ağırlığı da düz yazıya göre daha fazla. Ancak bu ağırlık başlıklar kadar da fazla değil. [7] [8]

6 - İçeriğin Yeni veya Eski oluşu

Google arama sonuçlarını verirken içeriğin yeni veya eski oluşu yapılan sorguya göre değişmektedir.
Önce eski içerikten başlayalım: Google'ın patentinde belirttiği üzere bazı dokümanların daha eski oluşu, yenisine göre bir tercih sebebi olabilir.

Bu sadece eski dokümanın yalnızca eski olmasından ötürü kazanabileceği bir etkiden bahsediyoruz. [9]
Yeni içerikte ise şöyle bir kullanım var: "fresh content when query deserves freshness".

Taze içerik gerektiren sorgularda yeni içerik önem kazanıyor. Haber değeri taşıyan konular bunlardan biridir diyebiliriz.

7 - Fotoğrafların ALT Özelliğinde Anahtar Kelime Kullanımı

Fotoğraflarda ALT özelliği ekran okuyucusu kullananlar ve fotoğrafın gösterilemediği durumlar için kullanılan bir özellik.

SEO açısından ise arama motoruna bu fotoğrafın ne anlama geldiğini söyler ve fotoğraf aramaları için alaka kurulmasına sebep olur.

Açık olmakta fayda var, ALT etiketlerini boş bırakmak veya göz ardı etmek bir eksikliktir diyebiliriz.


Google Sıralamanızı Olumsuz Etkileyebilecek Durumlar

1 - Kırık Site içi Linkler

Kırık site içi linkler hem Googlebot'un hem de kullanıcıların dolaşımını engellediğinden internet kullanımını sekteye uğratan bir durumdur. Genel olarak düşük kaliteli sitelerde sıkça görülür. Sitenizi düzenli aralıklarla tarayıp kırık linkleri düzeltmek önemlidir.

2 - Kopya İçerik


Açık konuşalım, Google özgün değer taşıyan içeriği seviyor. İyi ki de seviyor ve insanlar bu durum sayesinde fazla sayıda kaynağa erişme imkanına sahip oluyor.

Eğer sitenizde kopyalanmış içerikten bahsediyorsak bunun olumsuz ve ciddi etkisi olacağından şüphe etmeyin. Kopyalanmış içerik herhangi bir telif sorunu yaratmasa dahi Google sıralamanızı olumsuz etkileyecek bir davranıştır. (canonical URL'in belirtildiği durumlar hariç)


Yazıyla ilgili sorularınızı çekinmeden sorabilirsiniz. Ayrıca kendimizi daha ileriye taşımak adına geri dönüş ve eleştirilerinize talibiz.

Anlatım, biçim, üslup, içerik vb. gibi konulardaki tüm dönüşleriniz beni mutlu edecektir.

Referanslar:
Son

Etiketler

Great! You've successfully subscribed.
Great! Next, complete checkout for full access.
Welcome back! You've successfully signed in.
Success! Your account is fully activated, you now have access to all content.